rafoneh
02 فروردین 1402 - 18:26

جشن نوروز در سرکنسولگری قزاقستان در گرگان برگزار شد

گرگان- به مناسبت فرارسیدن نوروز و با حضور جمعی از مسئولان و قزاق های مقیم گرگان جشن گرامیداشت نوروز باستانی در سر کنسولگری قزاقستان در گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت فرارسیدن نوروز باستانی، سرکنسولگری جمهوری قزاقستان در گرگان با برپایی جشنی فرارسیدن سال ۱۴۰۲ را گرامی داشتند.

سرکنسول قزاقستان در گرگان در حاشیه برپایی این جشن به خبرنگاران اظهار کرد: عید نوروز آیینی سازنده برای تحکیم دوستی ملت‌ها و همگرایی منطقه‌ای است.

ایربول احتمتوف افزود: جشن نوروز هرچند ریشه در فرهنگ و سنت مردمان آریایی دارد اما با گذشت قرن‌ها به یک سنت ملی و همگانی برای همه اقوام منطقه از جمله مردم آسیای مرکزی تبدیل شده است.

گفتنی است، نوروز از کهن‌ترین آئین‌های دوران باستان به شمار می‌رود که همزمان با رویش دوباره طبیعت در فصل بهار برگزار می‌شود. این سنت پیام آور صلح و دوستی و نشانگر تاریخ غنی ایران زمین است.

این جشن نه تنها به وسیله ایرانیان بلکه در بیشتر کشورهای آسیای غربی، آسیای میانه، قفقاز، شبه قاره هند، بالکان، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، پاکستان و کردستان عراق گرامی داشته می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1104846